Sbírá motorové pily, získává je za slivovici

Sběratel motorových pil Otakar Rada

Sběratel motorových pil Otakar Rada Autor: DENÍK/Josef Beneš

včera 05:11

Valašské Meziříčí - Otakar Rada má neobyčejnou zálibu. Sbírá motorové pily. Doma ve Křtinách u Brna jich má přes šedesát. Některé mohli obdivovat návštěvníci veletrhu lesní a zahradní techniky Den v starostově lese, který se nedávno uskutečnil ve valašskomeziříčské místní části Krhová.

 
 
 

„Po odchodu z místa vysokoškolského učitele jsem založil vzdělávací středisko pro lidi pracující s motorovými pilami. Osvojují si tam všechny dovednosti, od základní obsluhy po havarijní těžbu dřeva. Mnoho starých strojů mám od nich,“ vypráví pětašedesátile­tý muž.

Motorovou pilu vzal poprvé do ruky v sedmdesátých letech, když si začal přivydělávat v lese jako brigádník. Nápaditost konstruktérů, výkon a odolnost strojů poháněných benzinem nebo elektřinou jej nadchly.

Na půdě nad garáží Rada buduje malé venkovské muzeum motorové pily. Na dřevěné police chce uložit všech více než šedesát exponátů. Získává je osvědčeným způsobem. „Účastníkům našich kurzů říkám: Hoši, jestli někde uvidíte starou motorovou pilu, pamatujte, že mám vypálené. Ozvěte se, uděláme byznys,“ směje se a dodává, že jeho slivovice nebo kalvádos s příměsí bylinek platí mezi žáky za solidní měnu.

Na veletrhu v Krhové sběratel představil československé motorové pily pro dvoučlennou obsluhu. „Nejstarší je stroj Rinco, vyrobený okolo druhé světové války v Rumburku. Všimnul jsem si ho ve sběrně Kovošrotu. Jeho konec trčel z kontejneru,“ vzpomíná Rada.

Ve sbírce má rovněž pilu pískové barvy z výzbroje německého wehrmachtu. Vojákům měla posloužit při těžbě ropy ve střední Asii. Mezi hýčkané exponáty patří také elektrická řetězová pila pro ženijní vojsko.

„Pochází z nedotknutelných zásob bývalé Československé lidové armády. Mám ji uloženou v původní dřevěné bedně,“ ukazuje sběratel, jenž má nyní vyhlédnutou motorovou pilu na stlačený vzduch. Používali ji horníci v dnes už uzavřených uranových dolech v Dolní Rožínce.


 

Bude další ročník výstavy „Den ve starostově lese“ dvoudenní?

Datum: 29.04.2011

„Tato akce mě zajímá nejen z pohledu zástupce města, ale samozřejmě také z pohledu člověka, který vlastní zahradu,“ řekl místostarosta města Jiří Pernický a pokračoval: „Na tuto výstavu se sjíždí jednak lidé z blízkého i širokého okolí, ale také žáci různých škol, kteří si trasu v rámci environmentální výuky procházejí spolu s jejich učiteli.“ Netradiční forma výstavy „Krhová 2011“ odstartovala dnes v dopoledních hodinách. Počtvrté se na dvou a půl kilometru dlouhém okruhu v místní části Krhová prezentuje na šedesát vystavovatelů a prodejců drobné lesní techniky a mechanizace.

Stroje jsou představovány přímo za provozu a v prostředí, ve kterém běžně pracují, čímž tato akce získává na vysoké atraktivitě. „Během této akce se navazují nebo prohlubují vazby, které nám hodně pomáhají při uplatňování nových technologií ve firmě,“ vyjádřil se předseda dozorčí rady společnosti Městské lesy a zeleň a současně městský zastupitel Vladimír Místecký. „Naše společnost dlouhodobě spolupracuje s organizací Městské lesy a zeleň. Nejedná se však pouze o odbornou spolupráci, ale také o spolupráci společenskou, což je velmi důležité. Vzájemné propojení dobrých vztahů se samozřejmě promítá do celé obchodní politiky, a to ku prospěchu lesa i obou společností,“prozradil zástupce společnosti Mercata Třebíč, s. r. o. František Polívka. „V současné době jsme vystaveni tlakům ze strany různých ekologických aktivistů. Naše zásahy a práce v lesích jsou prezentovány mnohdy různým způsobem, což negativně ovlivňuje také náhledy veřejnosti na lesy a na naši činnost. A právě i touto dnešní akcí se snažíme veřejnosti ukázat, že hospodaříme dobře.“
Prezentace techniky je současně krásnou lesní procházkou ukončenou v areálu myslivecké chaty Krhová, kde je již tradičně připraven kulturní program, občerstvení, ochutnávky piva a vína a speciality z myslivecké kuchyně. „Jsem rád, že i letošní čtvrtý ročník nabírá na popularitě. Je zde více vystavovatelů, kteří se tady vrací jednak proto, že zde mají obchodní úspěch, ale také proto, že se jim tady líbí,“ podotkl ředitel pořádající společnosti Městské lesy a zeleň Marek Netolička a dodal:„Přemýšlíme, zda pro příští rok zůstaneme u stejného formátu nebo zda dokonce neuspořádáme dvoudenní akci. Je to však na důkladném zvážení.“

 
DSC_0045.JPG (800x537, 112.62 KB)
DSC_0047.JPG (403x600, 64.38 KB)
DSC_0049.JPG (800x537, 128.99 KB)
DSC_0053.JPG (800x537, 65.26 KB)
DSC_0054.JPG (800x537, 103.79 KB)
DSC_0060.JPG (800x537, 87.05 KB)
DSC_0063.JPG (800x537, 128.55 KB)

 


 

V starostově lese pracovaly stroje. Lidé tleskali (Valašský deník)

Josef Beneš

Do lesa v meziříčské místní části Krhová včera zamířilo několik tisíc návštěvníků na největší veletrh svého druhu

Valašské Meziříčí - Kdysi to byla jen prezentace firmy obchodující s chemickými přípravky používanými v lesním hospodářství. Nyní je valašskomeziříčský Den v starostově lese největším veletrhem lesní a zahradní techniky v naší zemi.

Do městského lesa v místní části Krhová včera zamířilo několik tisíc lidí. Čtvrtý ročník Dne v starostově lese jim nabídl zajímavou podívanou, nevšední zážitky i příležitost k obchodním jednáním a nákupům. „Vystavuje tady šedesát firem. Výrobky a služby předvádějí na dva a půl kilometru dlouhém vycházkovém okruhu,” uvedl Václav Grossmann z pořádajíci společnosti Městské lesy a zeleň.

K nejatraktivnějším patřily ukázky práce kolové a pásové techniky, určené k přibližování dřeva v nepřístupném terénu. Stroj, který kládu na místě pořezal na polena libovolných délek, diváci dokonce odměnili potleskem.

S orientační mapou v ruce si trasu se zájmem prošli lidé pracující v lesnictví a příbuzných oborech, studenti i laici. „Líbí se nám nové stroje i hra, při které děti poznávaly, který strom si předtím hladily se zavázanýma očima,” prozradila učitelka místní Základní školy Masarykova Helena Šušlíková, která s sebou na exkurzi vzala žáky pátých tříd.

„Lesní prostředí se pro tuto akci ukázalo jako ideální. Veletrh má mezi vystavovateli stále lepší zvuk. Někteří chtějí, aby trval dva dny,” tvrdí ředitel pořádající firmy Marek Netolička. Podle něj bude nutné zlepšit zázemí, zejména možnosti parkování.

„Den v starostově lese má v kalendáři zdejších akcí pevné místo. Kromě toho, že lidem umožňuje setkat se a prohlédnout si technické novinky, je i dobrou propagací našeho města,” ocenil práci pořadatelů místostarosta Jiří Pernický.

Prohlídka jej inspirovala k úvahám o koupi takzvané sekeromotyky. „Hodila by se mi na zahradu,” přiznal místostarosta.